Az ügy azáltal kapott korábban széles sajtónyilvánosságot, hogy - miután az aktivista bejelentette, aprópénzzel kívánja kifizetni a bírságot - egész Erdélyben gyűjteni kezdték számára az egy-, öt- és tízbanisokat (a lej váltópénzét).
A Marosvásárhelyi Bíróság a honlapján ismertetett csütörtöki alapfokú ítéletben semmisnek nyilvánította a bírságolási jegyzőkönyvet, és elrendelte a bírság és a perköltségek megtérítését. "Ez a megnyert ügy legfőképpen arra mutat rá, hogy az egyszerű embernek is érdemes kiállni az igaza mellett, hiszen van lehetőség rá, hogy bebizonyítsa ártatlanságát. Esetleges félelmünket tegyük félre, és harcoljunk a jogainkért. Ne hagyjuk, hogy bármely hivatal visszaéljen a hatalmával" - fogalmazta meg a történet tanulságait a vanegypercem.com blogon Lakó Péterfi Tünde.
A tavaly októberben kiszabott 1500 lejes bírság példátlan szolidaritást váltott ki a magyar közösségben. Egész Erdélyben gyűjtötték az aprópénzt, amelyikből egy tonnát meghaladó mennyiség gyűlt. Az aktivista által szervezett pénzszámlálási kalákán több mint ötven önkéntes öt órán keresztül számolta a pénzt, mely a kiszabott birság többszörösét tette ki.
Az összegyűlt 8420 lejből Lakó Péterfi Tünde kifizette a kiszabott bírság felét, ugyanakkor a jegyzőkönyv érvénytelenítését kérte a bíróságon. Azt nyilatkozta, hogy a fennmaradó összeget az anyanyelvhasználat támogatására fordítják.
A marosvásárhelyi polgármesteri hivatalnak alárendelt helyi rendőrségnek több intézkedése váltott ki megütközést az erdélyi magyar közösségben. A rendőrség tavaly december 20-án a reklámzászlókra vonatkozó törvényre hivatkozva rótt ki 30 ezer lejes (kétmillió forint) bírságot az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Maros megyei szervezetére, amiért az a korábbi felszólítás ellenére sem távolította el székházáról a székely zászlót.
2012 februárjában hat helyi rendőr vezetett el és bírságolt meg egy szülőt, aki a gyermeke román és magyar tannyelvű iskolájában magyar nyelvű dokumentumot próbált iktatni.